loader

Uzależnienie od Tramadolu (Tramalu i generyków)

Uzależnienie od Tramalu
by on 14 czerwca 2016

Uzależnienie od Tramalu

Uzależnienie od Tramadolu to typowa fizjologiczna zależność opiatowa, z narastającą tolerancją. Tramadol (Tramal i leki generyczne) to farmaceutyk określany jako słaby opioid, drugiego szczebla drabiny WHO. Odkryty w latach sześćdziesiątych, początkowo testowany jako lek antyalergiczny i przeciwskurczowy. W trakcie tych badań odkryto jego działanie przeciwbólowe, które przypomina właściwości morfiny. Jako lek przeciwbólowy pierwsi zarejestrowali go Niemcy w latach siedemdziesiątkach, a szeroką popularność zdobył w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Lek posiada podwójny mechanizm działania znoszącego ból, z jednej strony działanie jako niespecyficzny agonista receptorów opiatowych, z drugiej Tramadol hamuje wychwyt zwrotny Serotoniny i Noradrenaliny w synapsach rdzenia kręgowego, w zespołach neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Drugi mechanizm działania uznaje się za dominujący. Źródła podają, ze działanie przeciwbólowe Tramadolu jest ok. 5-10 razy słabsze niż Morfiny.

Tramadol wg źródeł ma niski potencjał uzależniający. Jednak stale notujemy wzrost liczny pacjentów zgłaszających się celem leczenia uzależnienia od Tramadolu. Nie znamy polskich statystyk konsumpcji tego farmaceutyku oraz zgonów przez niego spowodowanych.

Tramadol jest stosowany w leczeniu bólu umiarkowanego i silnego w stanach nagłych i schorzeniach przewlekłych. Wskazania obejmują podawanie leku w chorobach i urazach kości, nowotworach, w opiece paliatywnej, bólach pooperacyjnych, w leczeniu bólu o etiologii neuropatycznej, neurogennej, wykorzystywany jest również w analgezji, premedykacji, w ginekologii, w bólu wieńcowym.

Lek wydawany jest na receptę (Rp.), należy go stosować zgodnie z zaleceniami, Maksymalna dawka dobowa wynosi 400 mg. Przedawkowanie grozi śmiercią poprzez wywołanie depresji ośrodka oddechowego.

Sprzedawany jest w postaci: kapsułek, tabletek, tabletek o przedłużonym działaniu, tabletek musujących, ampułek, kropli doustnych, czopków.
Zarejestrowane w Polsce preparaty to: Poltram, Poltram retard, Adamon Sr, Noax Uno, Oratram, Tramadol Synteza, Tramadol Vitabalans, Tramal, Tramal Retard, Tramundin,
Tramadol + Paracetamol: ApoPatram, Curidol, Delparan, Doreta, Exbol, Padolten, Paratram, Parcotram, Poltram Combo, Strenduo, Symtram, Tramapar, Zaldiar, Zaldiar Effervescent.

Może wywoływać drgawki, ataki padaczki, szczególnie gdy dawki przekraczają terapeutyczne, z tego powodu osoby uzależnione, przyjmujące tramadol w dużych dawkach, często łączą go z Benzodiazepinami, potencjalizując uzależnienie.

Do rozwoju uzależnienia najczęściej dochodzi poprzez:

 1. długie , często wieloletnie, przyjmowanie leku. Należy pamiętać, ze jest on ordynowany np. z powodu chorób zwyrodnieniowych, innych dolegliwości bólowych w chorobach przewlekłych.Ta droga uzależnienia, będącego głównie powikłaniem innych chronicznych chorób, dotyczy głownie osób w średnim i podeszłym wieku.
 2. przyjmowanie leku w celach relaksacyjnych, dla uzyskania efektu jego działania euforycznego poprzez ośrodkowy układ nerwowy. Ten typ uzależnienia dotyczy głownie osób młodych, eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi.

Nasz oferta terapeutyczna leczenia uzależnienia od Tramadolu (Tramalu i leków generycznych) obejmuje:

 • detoksykację, czyli odstawienie Tramadolu i leczenie objawów odstawiennych, w tym przypadku opiatowego zespoły abstynencyjnego. Nasze doświadczenie w leczeniu osób uzależnionych od Tramalu wskazuje, że objawy odstawienne utrzymują się dłużej niż w przypadku odstawienia np. Morfiny lub Heroiny. Zalecany pobyt w oddziale detoksykacyjnym to 14-21 dni.
 • Program terapeutyczny dla osób uzależnionych od Tramadolu to połączenie detoksykacji, ew. pogłębienie diagnostyki schorzeń towarzyszących i optymalizacja ich leczenia, podstawowy program leczenia w Oddziale Terapii Uzależnień pod opieką lekarzy, psychologów i specjalistów terapii uzależnień. Zalecany okres pobytu w OTU to 35 dni.

W trakcie pobytu pacjentów w naszym prywatny Ośrodku Leczenia Uzależnień objęci są oni opieką lekarzy psychiatrów, internisty, korzystamy ew. konsultacji neurologa na stałe współpracującego z NZOZ Medox, oraz konsultacji lekarzy innych spajalności. Bliskość referencyjnych warszawskich Klinik zapewnia nam dostęp do specjalistów medycyny o dużym doświadczeniu i wiedzy merytorycznej.

Współpracujące z nami zakłady lecznicze wykonują na nasze zlecenie pełen zakres badań diagnostycznych, laboratoryjnych, obrazowych i innych.

Osoby leczone korzystają ze wsparcia psychologów i specjalistów terapii uzależnień, również w czasie detoksykacji.

Pacjentom zainteresowanym leczeniem uzależnienia od Tramalu proponujemy osobisty kontakt z naszym Ośrodkiem w celu wyjaśnienia wątpliwych kwestii.

 

 

Tagi: ,

Share:


2 thoughts on “Uzależnienie od Tramadolu (Tramalu i generyków)”

 • Marta

  Czy przyjmujecie Państwo do oddziału i leczycie osoby przyjmujące bardzo duże dawki Tramalu, takie powyżej 20g? Pytałam już w kilku ośrodkach prywatnych i bali się przyjąć moją mamę, która właśnie tak duże porcje przyjmuje codziennie. Miała już kilka ataków padaczki, diagnozowali ją w oddziale neurologii ale nie znaleźli innych przyczyn, twierdzą, że te drgawki spowodował Tramal.

 • admin

  Tak drgawki u osób przyjmujących duże dawki to częsty problem. Oczywiście, ze leczymy osoby uzależnione od dużych dosis. Z tego co pamiętam rekordzista przyjmował dziennie 40 gramów, dodatkowo w celu zapobiegnięcia drgawkom Benzodiazepiny. Detoksykacja trwała 15 dni i zakończyła się sukcesem. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie takich pacjentów.
  Tomasz Woźniak lekarz psychiatra

Leave a comment